Webmail - Ενημέρωση Εφαρμογής: Φεβρουάριος 2011

Παρακάτω θα βρείτε λεπτομέρειες σχετικά με την εφαρμογή Webmail του Πανεπιστημίου (https://webmail.noc.uoa.gr), όπως αυτή ανανεώθηκε στις 10/2/2011.

Νέες Λειτουργίες

Αυτόματη Συμπλήρωση Διευθύνσεων

Η λειτουργία αυτόματης συμπλήρωσης διευθύνσεων έχει ανανεωθεί συνολικά. Κατά τη σύνταξη μηνύματος, μπορείτε να αρχίσετε να γράφετε το όνομα ή το e-mail κάποιου από τις επαφές σας ή από το Πανεπιστήμιο, και θα εμφανιστεί ένα πλαίσιο με προτάσεις:

Screenshot

Στις επιλογές του Webmail (Επιλογές → Προτιμήσεις Εμφάνισης ή Options → Display Settings) μπορείτε να επιλέξετε αν επιθυμείτε η αυτόματη συμπλήρωση να γίνεται μόνο από τις επαφές σας, ή και από την υπηρεσία καταλόγου του Πανεπιστημίου Αθηνών. Η προεπιλεγμένη επιλογή είναι "και από τα δύο":

Screenshot

Σύνταξη με Πλούσια Μορφοποίηση (HTML)

Ο συντάκτης μηνυμάτων με πλούσια μορφοποίηση HTML έχει ανανεωθεί και υποστηρίζει όλους τους σύγχρονους browsers (π.χ. Firefox, Safari, Chrome). Επίσης, προειδοποιεί τον χρήστη εάν τυχόν κλείσει το παράθυρο κατά λάθος, ώστε να μην χαθεί κάποιο μήνυμα που συντάσσεται εκείνη τη στιγμή.

Ταχύτητα

Το Webmail πλέον είναι πιο γρήγορο κατά την ανάγνωση μηνυμάτων. Βελτιώσεις στο λογισμικό και ένας επιπλέον εξυπηρετητής που χρησιμοποιείται αποκλειστικά για το Webmail συμβάλλει σε αυτό.

Σημειώστε ότι ενδέχεται στη μπάρα διεύθυνσης του browser να βλέπετε πλέον τις διευθύνσεις webmail01.uoa.gr ή webmail02.uoa.gr αντί για webmail.noc.uoa.gr. Σε κάθε περίπτωση ο τρόπος πρόσβασης στο Webmail δεν αλλάζει: χρησιμοποιείτε τη διεύθυνση https://webmail.noc.uoa.gr.

Ασφάλεια

Επίσης, το Webmail είναι πιο ασφαλές. Ένα σύστημα από security tokens παρέχει προστασία από επιθέσεις τύπου CSRF (Cross-Site Request Forgery).

Διορθώσεις

Κατά την ανανέωση διορθώθηκαν περίπου 30 προβλήματα και λάθη του Webmail. Τα σημαντικότερα ακολουθούν:

Παρατηρήσεις και Επικοινωνία

Δεχόμαστε τις παρατηρήσεις σας στη διεύθυνση helpdesk (στο) noc.uoa.gr, με θέμα μηνύματος "Webmail".